Źródła

Przy tworzeniu komiksu biograficznego trzeba sięgnąć do źródeł. W przypadku biografii Korczaka mamy do czynienia z bardzo wieloma źródłami powstałymi w poprzednim systemie politycznym. Dlatego też biografie te trzeba odczytywać ze szczególną uwagą, i zwracać uwagę na treści, które są w nich zbędnym naddatkiem. Należą do nich często odniesienia do pedagogiki radzieckiej i wychwalanie osiągnięć systemu komunistycznego. Ale również w innych pracach często trzeba czytać między wierszami i wykorzystywać całą nabytą wiedzę historyczną, aby w pełni zrozumieć kontekst historyczny i społeczny.

Do najważniejszych dzieł biograficznych o Januszu Korczaku należą:

  • biografia Janusza Korczaka napisana przez Hannę Mortkowicz-Olczakową – jej pierwsze wydanie ukazało się już w 1949 roku (przy pracy korzystamy z wydania z roku 1978). Bardzo osobista biografia, gdyż autorka znała doktora osobiście.
  • osobiste wspomnienia byłego sekretarza i przyjaciela Korczaka, Igora Abramowa-Newerly’ego, które ostatecznie zostały wydane w 1966 roku (“Żywe wiązanie”, również wydanie z 1978 roku).
  • Marka Jaworskiego “Janusz Korczak” (pierwsze wydanie w 1973, my korzystaliśmy z wydania z 1977 roku). W książce znajdują się zeznania świadków o obozie koncentracyjnym w Treblince, przybliżające nam jak mogły wyglądać ostatnie godziny życia Stefy, Janusza i licznych dzieci z sierocińca.
  • Stefana Wołoszyna “Korczak”, wydana w 1978 roku książka z przybliżeniem biografii Korczaka i jego pism. Niestety z dużą ilością propagandy tamtych czasów.
  • Alicji Szlązakowej “Janusz Korczak”. Wydana przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w 1978 roku książka, która przybliża postać Korczaka dzieciom. Bogato ilustrowana i wzbogacona o treści artystów, którzy odnoszą się do wpływu Korczaka.
  • “Korczak. Próba biografii” Joanny Olczak-Ronikier, córki wspomnianej na początku Hanny Mortkowicz-Olczakowej. Najbardziej rozbudowana biografia. Napisana współcześnie i wydana w 2011 roku przez W.A.B. Stała się główną podstawą biograficzną naszego komiksu.

Oczywiście poza dziełami biograficznymi istotnym przedmiotem naszych prac, jest ocalały z getta pamiętnik, który czytamy w wersji “Pamiętnik i inne pisma z getta” z 2012 roku. Jest o tyle cenny, że pokazuje pisarstwo pamiętnikarskie z pierwszej ręki, a zarazem patrzymy na Korczaka całkowicie inaczej niż jego biografowie.

Biografia Korczaka nie jest możliwa bez włączenia w nią bardzo istotnej osoby – Stefy Wilczyńskiej, która prowadziła sierociniec dla żydowskich dzieci wraz z nim. Pomocnym dziełem jest jej biografia z 2015 roku, napisana przez Magdalenę Kicińską i nosząca tytuł “Pani Stefa”.

Źródłami są również filmy o Korczaku oraz jego własne dzieła, w których ukrywał bardzo wiele osobistych doświadczeń. Postaramy się o nich wspominać w miarę dalszych prac nad komiksem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *