Skąd się wzięło Janusz Korczak

Janusz Korczak to jest pseudonim, nie prawdziwe nazwisko. Prawdziwe dane osobowe to Henryk Goldszmit, Żyd polski, urodzony pod zaborem rosyjskim.

A skąd wzięło się Janusz Korczak?

W 1998 roku został zorganizowany przez Ignacego Paderewskiego konkurs na dramat, na łamach czasopisma Echo Muzyczne, Teatralne i Artystyczne”. Henryk, który przygotowywał się do egzaminów maturalnych, postanowił wziąć udział w konkursie. Stworzył dramat Którędy?, oparty o swoje rodzinne przeżycia. Dramat niestety nie zachował się do naszych czasów. Ale zajął w konkursie 4. miejsce.

Pracę wysłaną na konkurs, młody twórca, podpisał Janasz Korczak, a pseudonim ten wziął z powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego Historia o Janaszu Korczaku i pięknej miecznikównie. Janasz przekształcił się w Janusz pod rękoma zecera układającego u na prasie drukarskiej zamiast a. Tak imię zmieniło się w Janusz i narodził się Janusz Korczak. Henryk używał oczywiście jeszcze innych pseudonimów m.in. Hen-Ryk, ale to Janusz Korczak przyjął się najbardziej.

Do tego stopnia, że obecnie wielu nie kojarzy prawdziwej przynależności narodowościowej oraz imienia i nazwiska Henryka Goldszmita. A to mylne odbieranie osoby Starego Doktora zostało sportretowane dobitnie w scenie z filmu Andrzeja Wajdy, rozgrywającej się w Polskim Radio (polecamy obejrzeć!).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *