O projekcie

Komiks biograficzny o Januszu Korczaku jest projektem w ramach którego podjęliśmy się stworzenia komiksowej biografii Henryka Goldszmita, szerzej znanego pod pseudonimem  Janusz Korczak. Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Projekt nadal się rozwija, planujemy zakończyć go publikacją komiksu o Januszu Korczaku.

Dlaczego akurat Korczak?

Ponieważ jest to bardzo ważna postać we współczesnej historii Polski, o której obecnie bardzo mało się wspomina, a wyznaczała trendy wychowawcze w pedagogice światowej przez długie lata XX wieku. Jego całe życie poświęcone było pracy społecznej, a jest to rzadko ukazywane w polskich analizach jego osoby.

Biografia komiksowa

Chcemy stworzyć opowieść o całym życiu Korczaka, a nie tylko o wybranym fragmencie – zazwyczaj ostatnich latach życia. W polskim komiksie rzadko sięga się po historie cywilnych postaci historycznych, których żywoty wbrew pozorom są trudniejsze do opowiedzenia, niż historie zrywów narodowych i żołnierzy. Brakuje opowieści o polskich społecznikach we współczesnym polskim komiksie. A jeżeli się pojawiają, to tworzą je autorzy zagraniczni, jak miało to miejsce z Ireną Sendlerową. Dlatego też postanowiliśmy sięgnąć po biografię Korczaka i zmierzyć się z jego historią.